Ekonomi

Samsung, Teksas’taki yarı iletken tesisine 44 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor – WSJ

Wall Street Journal’ın Cuma günü yayınladığı bir habere göre, Samsung Electronics (SSNLF) Teksas’taki yarı iletken yatırımını önemli ölçüde artırmayı planlıyor ve toplam yatırım yaklaşık 44 milyar dolar tutarında olacak.

Samsung’un ek fonları, şirketin ikinci bir yarı iletken üretim merkezi kurma sürecinde olduğu Taylor, Teksas’ta yoğunlaşacak. Bu merkez, bölgedeki mevcut üretim varlığına bir ek olacak. Genişleme, çip üretimi için yeni bir tesisin yanı sıra gelişmiş yarı iletken paketleme ve araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri için özel bir kompleksin inşasını da içeriyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre Taylor’daki yeni çip üretim tesisinin inşaat maliyetinin 20 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor. Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin de bu iki tesis içinde yer alması planlanıyor. Gerçek yatırım rakamlarının piyasadaki ekonomik koşullara bağlı olarak değişebileceği belirtiliyor.

Wall Street Journal’ın aktardığı kaynaklara göre, Nvidia tarafından üretilenler gibi sofistike yapay zeka çiplerinin üretimi için gerekli olan gelişmiş yarı iletken paketleme tesisinin tahmini maliyeti 4 milyar dolar civarında.

Samsung, Intel (NASDAQ:INTC) ve Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM) gibi diğer yarı iletken üreticileriyle birlikte, gelişmiş mantık yarı iletkenleri üretme kapasitesine sahip seçkin şirketlerden biridir. Bu yarı iletkenler yapay zeka uygulamaları ve ulusal savunma amaçları için kritik öneme sahiptir.

Bu yarı iletken üreticilerinin önemi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yarı iletken üretim yeteneklerini geliştirmeyi ve Çin’in teknolojik ilerlemesini ele almayı amaçlayan Biden yönetimi tarafından belirlenen hedeflere ulaşmadaki rolleri ile vurgulanmaktadır.

Samsung’un Teksas’taki genişleme çabalarını desteklemek için ABD Çip Yasası’ndan önemli mali teşvikler alması bekleniyor. ABD Ticaret Bakanlığı ile görüşmeler halen devam etmekle birlikte, Güney Koreli elektronik üreticisinin bu politika kapsamında herhangi bir şirkete sağlanan en önemli teşvik paketlerinden birini elde etmesi beklenmektedir.

Bu makale AI’nin yardımıyla oluşturulmuştur ve bir editör tarafından incelenmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu