Ekonomi

Otomotiv Aftermarket Büyüme Trendini İkinci Çeyrekte Sürdürdü

Otomotiv Satış Sonrası İşler ve Hizmetleri Derneği (OSS), üyelerinin katılımıyla düzenlediği anket çalışması ile yılın ikinci çeyreğini otomotiv yenileme pazarına özel olarak değerlendirdi.

OSS Derneği’nin 2023 2. Çeyrek Sektörel Değerlendirme Araştırmasına göre; Otomotiv yenileme pazarı geçen yılın son çeyreğinde başlayan yükseliş trendini ikinci çeyrekte de sürdürdü. Ankete göre; 2023 yılının ikinci çeyreğinde yurt içi satışlar geçen yılın son çeyreğine göre dolar bazında ortalama yüzde 4,26 arttı. Yine yılın ikinci çeyreğinde yurt içi satışlarda 2022’nin aynı dönemine göre ortalama yüzde 11,76 artış oldu. Bu dönemde satışlarını yüzde 50’nin üzerinde artıran distribütör üyelerin oranı yüzde 9,1’e ulaşırken, üretici üyelerde bu oran yüzde 8,3 oldu. Büyüme trendindeki yavaşlamada ana unsur olarak nakit akışındaki sorunlar dikkat çekti.

Üçüncü çeyrekte satışlarda yüzde 6,76 artış bekleniyor.

Ankette yılın üçüncü üçüncü çeyreğine ilişkin beklentiler de yer aldı. Buna göre yüksek kura rağmen 2023 yılının üçüncü çeyreğinde yurt içi satışların dolar bazında yüzde 2,65 artması bekleniyor. Anket ayrıca geçen yılın aynı dönemine göre satışlarda yüzde 6,76’lık bir artışa işaret ediyor. 2023 yılının ilk çeyreğinde yüzde 60 olan tahsilat süreçlerinde herhangi bir değişiklik olmadığını belirten ÖSS Derneği üyelerinin oranı, 2023 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 61,8’e yükseldi. Daha önceki araştırmalara göre süreci olumsuz ifade eden üye oranında artış yaşandı.

OSS Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özçete

İstihdam artmaya devam etti

Ankete katılan üyelerin yüzde 41,2’si yılın ilk çeyreğinde istihdamını artırdı. Üyelerin yüzde 44,1’i söz konusu dönemde işine devam etti. 2023 yılının ilk çeyreğine göre istihdamının azaldığını belirten üyelerin oranı ise yüzde 14,7 seviyesinde kaldı. Üretici ve dağıtıcı üye istihdamlarının birbirine yakın olması dikkat çekti.

En büyük sorun dolar kuru ve kurdaki artış.

Sektördeki sorunlar yine anketin en dikkat çekici bölümlerinden birini oluşturdu. 2023 yılının ikinci çeyreğinde üyelerin gözlemlediği sorunların başında “kur ve kur artışı” gelirken, “nakit akışındaki sorunlar” öncelikli konular arasında yer almaya devam etti. Üyelerin %91,2’si döviz kurunu ve döviz kurlarındaki artışı sektörün en büyük sorunu olarak nitelendirdi. Yanıt verenlerin yüzde 55,9’u nakit akışı sorunlarına, yüzde 35,3’ü tedarik sorunlarına işaret etti. Ayrıca katılımcıların yüzde 35,3’ü kargo ücreti ve teslimat sorunlarını, yüzde 23,5’i ise mevzuat değişikliklerini önemli sorunlar olarak sıraladı.

Üyelerin yüzde 44’ü yatırım yapmayı planlıyor

Anket ile birlikte şubenin yatırım planları da irdelendi. Araştırmaya göre önümüzdeki üç ayda yeni yatırım yapmayı düşünen üyelerin oranı yüzde 44,1 ile bir önceki dönemin gerisinde kaldı. Bir önceki ankette üretici üyelerin yüzde 61,5’i yatırım planlarken, yeni ankette bu oran yüzde 33,3’e geriledi. Dağıtıcı üyelerde yüzde 32,45 olan oran bu dönemde yüzde 50’ye yükseldi. Ankete katılan üyelerin yüzde 35,3’ünün bölümün önümüzdeki üç ayda daha iyiye gideceğini öngördüğü görüldü.

Üretim ve ihracat artışları devam ediyor

Yılın ikinci çeyreğinde üreticilerin ortalama kapasite kullanım oranı yüzde 79,17 oldu. Bu oran 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 71,54 oldu. İkinci çeyrekte üyelerin üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 7,92 arttı. Yılın ikinci çeyreğinde üye ihracatı bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,5, 2022’nin bire bir cirosuna göre yüzde 4,58 arttı.

Faiz oranlarının düşmesi ve krediye erişimin kolaylaşması şubeyi harekete geçirecektir.

Anket sonuçlarını pahalıya mal eden OSS Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özçete, “Yaz ayları nedeniyle hareketliliğin artması sektöre olumlu yansıdı. Otomotiv satış sonrasını doğrudan etkileyecek olan otomotiv pazarındaki arz talep oranı dengelendi. Likiditeye ulaşmada yaşanan güçlükler ve maliyetlerdeki artışın sektörümüzde nakit akışında daralmaya neden olduğunu gözlemliyoruz. Kredi faiz oranlarında ve krediye erişimde olumlu bir düzenleme ile sektör daha hareketli hale gelecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu