Haber

Kuzey Kore kısa menzilli balistik füze fırlattı

Kuzey Kore’nin Japon Denizi istikametine doğru yeni bir kısa menzilli balistik füze fırlattığı bildirildi. Füze testinin, Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Choe Son Hui’nin bölgede savunma iş birliğini güçlendirme konusunda mutabık kalan ABD-Güney Kore- Japonya ittifakını amaç alan açıklamasının çabucak akabinde gelmesi “gözdağı” olarak yorumlandı.

Geçtiğimiz aydan bu yana arka arda gerçekleştirdiği füze denemeleri ile Kore Yarımadası ve etrafında güvenlik tasalarını arttıran Kuzey Kore’den yeni bir silah testi daha geldi. Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, Pyongyang idaresinin lokal saatle 10.48 sıralarında Gangwon eyaletinin Wonsan bölgesinden Japon Denizi istikametine gerçek yeni bir kısa menzilli balistik füze fırlattığı bildirildi. 47 kilometre irtifada 240 kilometre yol alan füzenin, ses suratının 4 katı olan Mach 4 suratında uçtuğu açıklanırken, Güney Kore ve ABD kuvvetlerinin ayrıntılı incelemeleri sürdürdüğü söz edildi. Japonya hükümeti de füze denemesini doğrularken, birinci belirlemelere nazaran füzenin ülkenin münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğünün değerlendirildiği açıklandı.

Zamanlaması dikkat çekti

Pyongyang’ın son füze denemesinin Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Choe Son Hui’nin bölgede savunma iş birliğini güçlendirme konusunda mutabık kalan Washington-Seul- Tokyo ittifakını gaye alan açıklamasının çabucak akabinde gelmesi, “gözdağı” olarak yorumlandı. ABD, Güney Kore ve Japonya önderlerinin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği üçlü tepeyi işaret eden Bakan Choe, üç ülkenin Kore Yarımadası etrafında her gün artan askeri faaliyetlerini ABD ve müttefiklerine “daha ciddi istikrarsızlık getirecek eylemler” olarak nitelendirmişti. Choe, ABD ve müttefiklerinin Kore Yarımadası ve bölgedeki kışkırtıcı, tehditkar askeri faaliyetleri ne kadar ağırlaşırsa Kuzey Kore’nin askeri cevabının da onunla yanlışsız orantılı olacağını açıklamıştı. – PYONGYANG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu