Teknoloji

İkinci el otomobil fiyatları düştü, satışlar artmadı

Karadeniz’in en büyük otomobil pazarlarından biri olan Samsun’da ikinci el otomobillere olan talebin azalması ve pazarın cumartesi günleri kurulması alışverişleri olumsuz etkiliyor. Otomobil fiyatları yüzde 10 oranında düşmesine rağmen satışlarda hareketlilik yok. Satıcılar; Alıcılar fiyatların daha da düşmesini beklediklerini düşünürken, cumartesi günü pazarın kurulması nedeniyle araç alışverişinde hareketlilik yaşanmadığını, bunun da pazara daha az otomobil ve insan gelmesine neden olduğunu söyledi.

”İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINDA AZALMA VAR”

Hasan Yorulmaz, fiyatlar düşmesine rağmen bunun satışlara yansımadığını belirtti. ”Şu anda fiyatlar sakin. Yaz sezonunun bitmesiyle birlikte piyasa sakinleşti. Şu ana kadar alıcı aldı, satıcı da sattı. Bundan sonra ne olacağı belli değil. Piyasada sakinlik var ama fiyatlarda da düşüş var. Yüzde 10 civarında bir azalma oldu. Vatandaşların fiyatların daha da düşeceğini umarak beklediğini düşünüyorum. Ben de aracımı 500 bin TL’ye satmak üzere pazara getirdim. Piyasaya uyum sağlamak için 480 bin TL’ye düşürdüm ama alıcı çıkmadı. “Ayrıca otomobil pazarı cumartesi yerine pazar günü olsaydı daha fazla alışveriş olacağını düşünüyorum.”‘ söz konusu.

”PİYASADA 320 BİN TL’YE OLAN BİR ARACI 300 BİNE SATAMAM”

Besim İçler, pazara gelen araçların piyasa fiyatının çok altında satıldığına dikkat çekti. ”Sanırım yine araçları değerinin üzerinde satmaya çalışıyorlar. Bu yüzden satmak için bir araç getirdik. Aracın piyasası 320 bin TL idi ama biz bu arabayı 300 bin TL’ye satamayız. Soran ve alan kimse yok. “Bir araba çok düşük fiyata gelirse ancak o zaman araçlar satılır.”dedi.

Vatandaşlar cumartesi günü kurulan pazarın alışverişleri olumsuz etkilediğini belirtti. ”Bu otomobil pazarı çok ölü bir yerde. Arabası olmayan bir kişinin buraya gelip araç araması oldukça zordur. Yürüyerek gelinecek bir yer değil. Eskiden pazar günleri otomobil pazarı kurulurken burası tıklım tıklım olurdu. Bugün cumartesi olduğu için pek alışveriş olmuyor. Bursa’da yaşıyorum. Bursa’da pazar günü otomobil pazarı kuruluyor ve alışveriş çok oluyor.dediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu