Ekonomi

Efsane Cuma satışları yatırımcılara umut oldu

Investing.com – Yatırımcılar global ekonomik krizin şirket karları üzerindeki tesiri konusunda endişelenmeye devam ederken Efsane Cuma, hanehalkının iktisada olan inancının bir göstergesi haline geldi.

Gerçekten de pek çok işletme, bu satış devirlerinde elde ettiği güçlü satışlara bel bağlıyor. Enflasyon tehdidi, agresif para siyasetleri ve Ukrayna’daki savaşın etkileri yüzünden belirsizliklerin yaşandığı bir dönemde bu durum daha da önemli bir hal aldı.

Ve etkinlik hayal kırıklığına uğratmadı: ABD’de online satışların, geçen yıla nazaran %2,3’lük bir artışla 9 milyar doların üzerinde olduğu iddia ediliyor.

Bu sayılar, tatil yaklaşırken ve muhtemelen yeni satış dalgaları yaşanırken mağazalara ve işletmelere umut vererek bir nebze kasvet içeren iddialarla tezat oluşturuyor.

Şimdi gözler bu eğilimi doğrulayabilecek ve piyasalara rahatlama sağlayabilecek Siber Pazartesi sonuçlarına çevrildi. Analistler, bir evvelki yılın sayılarına nazaran %5,1 artışla 11 milyar dolardan fazla satış bekliyor.

Borsa cephesinde; S&P 500 endeksi, vadeli süreçlerin açılış öncesinde düşüş göstermesi nedeniyle baskı altında kalmaya devam ediyor. Lakin Efsane Cuma ve Siber Pazartesi satışlarından yararlanan kesimlerde artışlar görülebilir.

Nitekim Home Depot (NYSE:HD) ve Walmart (NYSE:WMT) üzere şirketler geçen haftayı yükselişle kapattı ve bu olumlu sayılar sayesinde yükseliş trendi sürebilir.

Bugün Investing’de de Siber Pazartesi! Şimdi InvestingPro’daki efsane indirim tekliflerimize göz atın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu