Haber

Yağmur ve toz fırtınası Arap ülkelerinde hayatı olumsuz etkiliyorMısır, olumsuz hava koşulları nedeniyle 3 limanı geçici olarak kapattı

Şiddetli yağış, rüzgar ve toz fırtınaları Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar, Kuveyt ve Lübnan’da ulaşım, sağlık ve enerji sorunlarına neden oluyor.

Mısır Yerel Kalkınma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ülkenin kuzeyindeki El-Burullus, doğusundaki El-Arish ve As-Suhne limanlarının “rüzgar hızının artması ve dalgaların yükselişi”.

Açıklamada, yurdun kıyı kesimlerinde şiddetli yağış ve rüzgar nedeniyle kötü hava koşullarının etkili olduğu belirtilirken, elektrik nakil sınırlarının hasar görmesi ve elektrik çarpması sonucu çok sayıda çiftlik hayvanının telef olduğu belirtildi.

Açıklamada, yerel makamlara acil durumlara hazırlıklı olmaları talimatı verildiği kaydedildi.

Toz fırtınası tehlike uyarısı

Ürdün, BAE, Katar ve Kuveyt’te aşırı rüzgarların neden olduğu toz fırtınası tehlikesi yayınlandı. Yapılan açıklamalarda toz fırtınasının görüş alanının kapanmasına ve solunum yolu hastalıklarına yol açabileceği belirtildi.

Lübnan’da “Farah” fırtınası bekleniyor

Lübnan Meteoroloji Kurumu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Farah” isimli fırtınanın hafta sonuna kadar etkili olmasının beklendiği belirtildi.

Rüzgarın yanı sıra kıyı kesimlerde sağanak, yüksek kesimlerde ise kar yağışına neden olacağı belirtilen fırtınanın etkisinin yarından itibaren hafiflemesinin beklendiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu