Haber

Üniversite tercihi yapacak genç mezunlara öneriler

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) mezunu iki genç kadın Sanem Yıldız ve Kardelen Afrodit Adsal, tercih yapacak adaylarla deneyimlerini paylaştı. İş hayatındaki başarılarıyla öne çıkan iki mezun, adaylara “Sizi yalnız bırakmayacak ve hem eğitiminizde hem de mezun olduktan sonra iş hayatınızda her zaman yanınızda olacak bir üniversite seçin” tavsiyesinde bulundu.

Yüksek Öğrenim Kurumları Sınav (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından ‘Hangi bölümü, üniversiteyi tercih etmeliyim?’ sorusunun cevabını arayan öğrenciler tercih kılavuzu ile yetinmeyip kampüsleri de gezerek üniversitelerin imkanlarını araştırdılar. Bu okullardan mezun olan öğrencilerin tercih edecekleri üniversiteyi belirlemede en değerli kriterlerinden biri başarıları olacaktır.

“BAŞARILARIMDA OKULUMUN PAYI BÜYÜK”

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) İngilizce İşletme Bölümü’nü %100 burslu kazanan Sanem Yıldız, İngilizce çift anadal yapmaya hak kazandı. Ekonomi da eğitim aldı. 2009 yılında her iki bölümden de birincilikle mezun olan Yıldız, İngilizce Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi yüksek lisans programını da yüzde 100 burslu olarak tamamladı. Dezavantajlı üniversite öğrencileri için sürdürülebilir fırsat eşitliği yaratmaya odaklanan ‘Ne Bekliyor?’ ve “Kampüste Neler Var?” Dijital girişimler genel müdürü olan ve BAU lisansüstü programlarında ‘Sosyal Pazarlama’ dersleri veren Yıldız, başarısını, okuduğu okulun kariyerine etkisini ve gençlere tercih aşamasında yol gösterecek önerilerini anlatıyor:

“Global şirketlerde finans ve pazarlama gibi farklı pozisyonlarda çalıştım. Bu süre zarfında dijital medya ve sosyal etki konusunda uzmanlaştım. Akademik, kurumsal ve kişisel deneyimlerimi ‘What’s On The Hang’ ve ‘What’s On The Hang’ adlı dijital oluşumlarda birleştirdim. 2019 yılında Forbes tarafından ‘İnternette Çığır Açan 50 Girişim’den biri seçilen ‘What’s Askıya Alındı’ bugüne kadar 40’tan fazla ödül aldı. Üniversitede okurken bana hem maddi hem de manevi destek veren, başarımda büyük katkısı olan okulum, maddi manevi hayatın her alanında yanımda olacak global bir ailedir. hem kişisel projelerimde hem de kurumsal mesleğimde hocalarım ile aramızda gelişen dostluk, onun bağları ve üniversitenin global vizyonu başarıma büyük katkı sağladı.Bu sayede burs ve maaş bazında burs kazandım.Hocalarım beni staj yapmaya yönlendirdi. küresel şirketlerde. İşe yerleştirmem de bana takviye sağladı. Ben mesleğime devam ederken Mezunlar Birimi bizi yalnız bırakmadı. Başarımda okulumun payı çok büyük.”

İş ve ekonomiEğitim alanların birçok iş olanağına sahip olduğunu belirten Yıldız, aday öğrencilerin eğitim sürecinde ve sonrasında iş hayatlarında onlara destek olacak, yol gösterecek ve onları yalnız bırakmayacak üniversiteleri tercih etmelerini önerdi.

“İYİ MÜHENDİS OLMAK YETERLİ DEĞİL, DÜNYA VATANDAŞI OLMAK ŞARTTIR”

BAU Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü’nden 2015 yılında mezun olan ve Hollanda’da enerji, çevre ve iklim değişikliği danışmanlık şirketi Trinomics BV’de kıdemli danışman olarak çalışan Kardelen Aphrodite Adsal, bölümü ve üniversite tercihleri ​​hakkında önerilerde bulundu. Adsal, “Gelecekte kendilerini nelerin beklediğini, bölümün akademik kadrosunu, çalışma alanlarını ve dünyadaki genel eğilimleri araştırsınlar. Gençler ne olursa olsun etkin olarak kullanabilecekleri yabancı dil çeşitliliğini arttırmalıdır.” hangi bölümde okuyorlar. Farklı disiplinlerden yararlanarak çalışmaya ağırlık vermeliler.”

Üniversite eğitimi sırasında BAU’nun yurt dışındaki kampüslerine giderek öğrenci değişim programlarına katıldığına işaret eden Adsal, şunları kaydetti:

“Global bir okulda okumak hem sosyal hem de mesleki geleceğiniz için çok değerli. İyi bir mühendis olmak artık yeterli değil. Dünya vatandaşlığı standartlarında bir zihniyete sahip olmanız ve mühendislik yetkinliklerinizi bu açıdan kullanmanız bir kural. . Okulumun bu konuda desteğini inkâr edemem.”

“BAU, ÖĞRENCİLERİNİ HER ZAMAN DESTEKLİYOR”

Farklı disiplinleri bir araya getiren okulunun öğrencileri tek bir kalıba sokmaktan kaçındığını belirten Adsal, bu uygulamanın öğrencilerin ufkunu genişlettiğini söyledi. Öğrencilerin projelerini hayata geçirmeleri için okulun desteğinin çok önemli olduğunu belirten Adsal, bu konudaki deneyimini şöyle anlattı:

“Öğrenciyken 2013 ve 2014 yıllarında TÜBİTAK tarafından düzenlenen Alternatif Güçlü Araçlar Yarışması’na katıldık. Hidrojen Yakıtlı Araç branşında katıldığımız bu yarışmalarda hem takım kaptanı hem de yarışçı olarak yer aldım. BAU 5. sırada yer alan tek vakıf üniversitesi oldu. Mezun olduktan sonra Mart 2018’de Bahçeşehir Üniversitesi tarafından Yılın Girişimci Hanımı Ödülü’ne ve Mart 2019’da Güç Ekonomisi Derneği tarafından Yılın Enerjik Kadını Ödülü’ne layık görüldüm. büyük bir gurur. Mezun olduktan sonra da okulumla iletişim halinde olmaya devam ediyorum. Öğrencilerinden kopmayan bir okuldan mezun olmak beni mutlu ediyor ve halen meslek hayatıma katkı sağlıyor.”

ŞENEL: Mezunlarımızla bağlarımız asla kopmayacak

BAU Mezunlar Derneği Başkanı Serdar Şenel, Bahçeşehir Üniversitesi olarak 25 yılda yaklaşık 60 bin mezun verdiklerini söyledi. Dünyanın her yerinden BAU mezunu olduğunu vurgulayan Şenel, “Onlarla her zaman iletişim halindeyiz. Okuldan mezun olmaları bağımızın kopacağı anlamına gelmiyor. Hepsinin yanında olmaya devam edeceğiz. Daha önce yaptığımız gibi onları.”

Mezunlar Derneği’nin küresel bir iletişim ve iş birliği ağı oluşturduğunu belirten Şenel, “Üniversitemizin 21 farklı ülkedeki mezun temsilcileri ile aktif bir ilişkisi var. Bu da mezunlarımızın her zaman ağa erişimini sağlıyor. Almanya’da da üniversiteler açıyor. , Amerika, İngiltere, Kıbrıs, İstanbul ve Gürcistan ve 12 ülkede BAU Global ofisleri.”

“TAMAMEN İŞ BULMAYA VE İŞ KURMALARINA DAYALIYIZ.

Şenel, derneğin mezunlarını yeni nesil alanlarda bilgilendirecek ve bu alanlarda aktif hale getirecek etkinlikler, arama toplantıları ve düşünce kuruluşları düzenlediğini sözlerine ekledi.

“Mezunlar Derneği tarafından yürütülen BAU Network sistemi, mezunlarımızın iş bulmalarını ve insan kaynağı aramalarını kolaylaştırıyor. Girişimci mezunlarımız da üniversitemizden ve BAU Future Kampüsü’nden destek alıyor. Bizler de yanında olarak gerekli desteği sağlıyoruz. kendi işlerini kurarken onlara da lazım.Birbirleriyle de iş birliği yapmaları veya ortak projeler üretmeleri lazım.

Her yıl büyüyen bir aile olduklarını söyleyen Şenel, “Çeşitli etkinliklerde veya organizasyonlarda bir araya geldiğimiz gibi sosyal yardımlarda da beraberiz. Bunun en güzel örneklerinden biri de 60 bin mezunumuzun bir araya gelerek ilçe halkına yardım etmesidir. Şenel, “6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta deprem oldu” dedi. sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu