Ekonomi

TÜDKİYEB Başkanı: Koyun keçimiz bol

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, vatandaşların Kurban Bayramı ihtiyaçlarını karşılayacak kadar küçükbaş hayvan bulunduğunu belirterek, küçükbaşların canlı kantar fiyatlarının değiştiğini söyledi. kurbanlık sığırların kilosu 120-150 lira civarında.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşan Kurban Bayramı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Küçükbaş hayvan temininde herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağına işaret eden Çelik, “Vatandaşımızın Kurban Bayramı ihtiyacını karşılayacak kadar küçükbaş hayvanımız var.” sözünü kullandı.

Geçen yıl 2,5 milyon civarında küçükbaş hayvanın kesildiğini kaydeden Çelik, bu bayramda da vatandaşların küçükbaş hayvancılığa yönelmesini beklediklerini bildirdi.

Kurbanlık koyun ve keçi fiyatları hakkında değerlendirmelerde bulunan Çelik, şu ifadeleri kullandı:

“Kurbanlık fiyatlarında coğrafi bölgelerimize göre hatta bölge içindeki illere göre farklılıklar olabiliyor. Şu anda genel anlamda kurbanlık kurbanlık niteliği taşıyan koyun ve keçi kurbanlıklarının canlı ölçü fiyatı kilosu 120-150 lira aralığında.Bu fiyatlar hayvanın kuyruklu veya ince uzun kuyruklu olmasına göre farklılık gösterebilir.Birim bazında küçükbaş hayvan fiyatlarına baktığımızda daha da düşeceğini düşünüyoruz. 5 bin 500 lira ile 8 bin 500 lira ortası olsun.Ancak hayvanın iriliğine veya kilolu olmasına göre fiyatlarda farklılıklar olabileceğini söylemeliyiz.Küçükbaş onlar için çok daha cazip olacaktır. çünkü onlar için çok zor olacak.”

Çelik, kurbanlarını satmak isteyen yetiştiricilerin belediyeler tarafından belirlenen kurban satış yerlerine yüksek meblağlarda kira ödediğine de dikkat çekerek, tüm belediyeleri kanunlara uygun hareket ederek kurban satış yerlerinden kira talep etmemeye davet etti. sosyal belediyecilik anlayışı ???????

genc-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu