Haber

Sosyal medya platformu X’in reklam yasağı kaldırıldı

Sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) için Türkiye’de temsilci atamadığı için verilen reklam yasağı kararı, şirketin resmi muhatap bildirmesi ve İstanbul’da temsilcilik açması üzerine kaldırıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) reklam yasağının kaldırılması kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

BTK’nın kararında “5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un ek 4’üncü maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmesi nedeniyle 19.07.2023 tarihli ve 39225 sayılı reklam yasağı kararının kaldırılmasına karar verilmiştir” denildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, reklam yasağının ardından planlanan bant daraltma yaptırımı öncesinde şirketin gerekli adımları attığını açıklamış, temsilcilik açıldığını duyurmuştu. Bant daraltma adımıyla ilgili uyarılarda bulunduklarını ve bunun Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde de gündeme geldiğini belirten Bakan Uraloğlu, bu adım üzerine şirketin Nisan ayının sonunda İstanbul’da bir şirket kurarak temsilci atadığını dile getirmişti.

X vergi ödeyecek ve doğrudan yaptırımlara muhatap olacak

Bakan Uraloğlu, X’in Türkiye’de resmi temsilci atayarak muhatap olmasının ardından hem ülkedeki kazançlarından vergi ödeyeceğini hem de gerektiğinde doğrudan yaptırımlara muhatap olacağını belirtmişti.

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da X’in tüzel kişi temsilcisinin BTK’ya bildirildiğini, Böylece Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılardan temsilci bildirmeyen kalmadığını duyurmuştu.

Yasa uyarınca temsilci bildirerek resmi muhataplık süreci başlatan sosyal medya şirketleri hukuka aykırı olduğu mahkemece tespit edilen içerikleri 24 saat içinde kaldırmakla yükümlü.

ANKA/HS,JD

DW Türkçe’ye sansürsüz nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu