Haber

Rus sanatçı plastik heykelleriyle ekosisteme dikkati çekiyor

ANTALYA’da yaşayan Rus asıllı geri dönüşüm sanatçısı Güzel Amirova (46), çöp poşetinden plastik şişeye, gazoz kapağından plastik klipslere kadar birçok farklı materyali kullanarak yaptığı heykellerle çevreye ve ekosisteme dikkat çekmeye çalışıyor. Amirova’nın ‘Perseus’ isimli son çalışması, denizlerin plastik atıklarla kirletilmesini mevzu alıyor.

Rus asıllı sanatçı Hoş Amirova, plastik atıklardan yaptığı heykelleriyle ilgi görüyor. İrili ufaklı yüzlerce heykeli bulunan Amirova, heykellerinde yapıştırıcı, zımba ve çivi üzere hiçbir yardımcı unsur kullanmıyor. Yalnızca plastik şişeleri eğip bükebilmek ismine mum ateşinden yararlanan geri dönüşüm sanatkarı Amirova’nın son yaptığı heykel ‘Perseus’ ise denizlerin ve okyanusların plastiklerle kirletilmesine odaklanarak, toplumsal bildiri içeriyor. Yunan mitolojisinde Medusa’yı öldürmesi için görevlendirilen ve misyonunu tamamladıktan sonra Medusa’nın kestiği kafasını tutup havaya kaldırarak heykelleştirilen Perseus, sanatçı Amirova’nın yapıtında ise elinde kılıç, etrafında plastik atıklarla savaşırken yer aldı.

‘PLASTİK ATIKLAR DOĞAYA BÜYÜK ZARAR VERİYOR’Plastik atıkların tabiata ağır ziyan verdiğini belirten Hoş Amirova, “Denizde, karada her yerde plastik atıkları görüyoruz. Yaptığım heykellerle çevre felaketine biraz da olsa dikkati çekebiliyorsam ne mutlu bana. Bir plastiği sokağa atmak yerine farklı şekillerde geri dönüştürüp değerlendirebilirsiniz” dedi.Perseus heykelini yapmasındaki hedefi anlatan Amirova, “Perseus bu defa Medusa ile değil, denizlerdeki plastik çöplerle savaşıyor. Elindeki kılıç, plastik atıklara açtığı savaşı ifade ediyor. Perseus heykelinde yapıştırıcı, çivi ve zımba gibi hiçbir yardımcı ürün kullanmadım. Tamamen sıkıştırma ve sarma tekniğiyle yapılmış bir heykel” diye konuştu.

Geri dönüşüm heykellerini yaparken dikkat ettiği en kıymetli detayın yapıştırıcı, çivi, zımba üzere dış gereçler kullanmaması olduğunu kaydeden Hoş Amirova, “Bir geri dönüşüm sanatçısı olarak çevreye zarar veren materyalleri sanat ile birleştirip değerlendirmeye gayret ediyorum. Benim sanatımda ekolojiye, çevreye dikkati çekerek zararlı çöplerden bir şekilde yararlanma yolu var. Bu nedenle çöpü kendiyle bütünleştirerek sanata çeviriyorum. Yapıştırıcı yok, çivi yok, zımba yok” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu