Haber

Kolombiya’da öldürülen insan hakları savunucuları için panel düzenlendi

Kolombiya’da katledilen insan hakları savunucuları ve toplumsal liderlere dikkat çekmek için bir panel düzenlendi.

Başkent Bogota’daki Hafıza Merkezi’nde düzenlenen programa kurban yakınlarının yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve gazeteci katıldı.

Son 20 yılda öldürülen 1.100 insan hakları savunucusu ve toplum liderinin yaşamının anlatıldığı “TARİHLER SONUÇSUZ” yarım kalmış öyküler kitabı tanıtıldı.

Programda konuşan kurban yakınları, adı geçen makamların yeterince ve aktif çalışmaması nedeniyle cinayetlerin cezasız kaldığını vurguladı.

Cemaat liderlerine yönelik şiddet dalgasının devam ettiğinin belirtildiği konuşmalarda, liderlerin can güvenliğini sağlamak ve cinayetleri aydınlatmak için devletten çağrı yapıldı.

İnsan Hakları Program Koordinatörü Lourdes Castro, kitabı sembolik yerlerde halkın incelemesi için tanıtacaklarını belirterek, “İnsan hakları savunucularına ve toplumsal liderlere yönelik suikastlar artık Kolombiyalılar tarafından bilinen bir gerçek. Bu gerçeği insanlara kararlılıkla aktaracağız.” .” sözünü kullandı.

Kolombiya Kalkınma ve Barış Çalışmaları Enstitüsü (Indepaz), yılbaşından bu yana ülkede 33 toplum liderine suikast düzenlendiğini duyurdu.

yerkoy-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu