Haber

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Kıbrıs’ta 5 bin depremzedeyi ağırlıyoruz (2)

‘KIBRIS TÜRK HALKI OLARAK TÜRKİYE İLE HER ZAMAN BİRLİKTE OLDUK’

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Gaziantep ziyaretinin ardından Kahramanmaraş’a geldi. Tatar, Sütçü İmam Üniversitesi kampüsündeki çadır kenti ziyaret ederek depremzedelerle sohbet etti. Çadırkenti ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan Tatar, “Bu yerleşim bölgesinde tüm yaraların sarılması, toplu konutların yapılması ve herkesin evlerine dönmesi için olağanüstü bir çaba var. Tüm yetkililere teşekkür ediyorum. Bu düzenlemeleri kim yaptı.İnanılmaz bir durum.Olağanüstü bir emek.Ancak görüyorum ki çocuklarımız,gençlerimiz,büyüklerimiz buradaki harika durumu mesut bir şekilde atlatmaya çalışıyorlar.Biz de Türkiye Cumhuriyeti’nde çile çektik. KKTC 2 Voleybol Takımımız Türk Koleji kız ve erkek yıldızlarımızdan Adıyaman’da bir otelde mahsur kalarak enkaz altında kalarak hayatlarını kaybettiler.Kendilerine ve hayatını kaybeden diğer vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. . Yakınlarına, ailelerine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Kıbrıs Türk halkı olarak acıda da sevinçte de her zaman Türkiye’nin yanında olduk. Bundan dolayı acınız acımızdır. Memnuniyetiniz mutluluğumuzdur.” kendin yap e s dürtmek

‘BİNALARIN YIKILMAYACAĞI BİR SÜRECİ BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ’ Ancak bu gibi durumlarda herkesin korunabileceği ve yapılacak inşaatlarda ve binalarda gerekli önlemleri alarak binaların yıkılmayacağı bir süreci hep birlikte inşa edeceğiz. bir sonraki dönem Bu günlerde acıyı acıyla, sevinci sevinçle yaşamalıyız ki bir millet birlik ve beraberlik içinde güçlenerek güçlensin. Bundan dolayı burada bazı olayları bir arada görüyoruz. Burada irade var. Burada büyük bir başarı var. Bu durumda burada bir yaşam merkezi, çocuklar için her türlü eğlence ve oyun alanlarının kurulmasından dolayı bir başarı var. Bu çadırkenti düzenleyenlere en içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bir kez daha tüm Türkiye’ye geçmiş olsun diyorum.”

“Benim için çok önemli bir ziyaretti. 1974’ten sonra KKTC’den gelip buraya yerleşen ve şu anda belediye başkanı olan Hayri Orçan ve diğer cumhurbaşkanları var. Kıbrıs’tan gelip Türkiye’ye yerleştiler. Buraya güçlü bir heyet ile resmi ziyarette bulundum.Üniversiteyi ziyaret ederek bu üniversitede konferans verecektim.Kıbrıs konusunu anlatmak için uzun zamandır hazırlanıyorum.Kahramanmaraş’a olan ilgi ve özlem hep yanımdaydı.Ama 6 Şubat’ta yaşanan bu büyük depremden sonra maalesef o ziyareti erteledik.Bugün depremden dolayı geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.Buradayım.Burada hayat normale döner dönmez yapmış olduğumuz resmi ziyareti gerçekleştireceğim. planlanmış.”

Olcay DÜZGÜN- Furkan KAVUKLU/ KAHRAMANMARAŞ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu