İş

Japonya hizmet sektörü iyimserliği 33 yılın zirvesine ulaştı

Japonya’nın hizmet sektöründeki iyimserlik, turizmdeki patlama ve fiyat artışlarından kaynaklanan kar artışının etkisiyle bu ilk çeyrekte son 33 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu olumlu hava, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) yıl sonundan önce faiz artırımına gidebileceği yönündeki piyasa beklentilerini destekliyor.

Bu iyimser havaya rağmen, kısmen otomobil üretimindeki aksamalar nedeniyle büyük imalatçılar arasındaki hava son bir yılda ilk kez kötüleşti. Bu zıtlık Japonya’nın ekonomik toparlanmasının hassas yapısını vurgulamaktadır. BOJ bu faktörleri 25-26 Nisan tarihlerinde gerçekleştireceği ve yeni çeyreklik büyüme ve enflasyon tahminlerini açıklayacağı bir sonraki toplantısında değerlendirecek.

BOJ’un Nisan ayı tahminleri, bir sonraki faiz artışının zamanlamasına ilişkin fikir verebileceği için merakla bekleniyor. Bu durum, BOJ’un geçtiğimiz ay kapsamlı teşvik programını sona erdirme hamlesini takip ediyor.

Toyota Motor (NYSE:TM) grubu fabrikalarındaki üretim sorunlarının güveni etkilemesi nedeniyle büyük imalatçılar için manşet duyarlılık endeksi Aralık ayındaki +13 seviyesinden Mart ayında +11’e geriledi. Bu endeks, +10 değerini öngören medyan piyasa beklentileriyle eşleşti.

Buna karşılık, imalatçı olmayan büyük firmalar için duyarlılık endeksi üç ay önceki +32 seviyesinden Mart ayında +34’e yükselerek art arda sekizinci çeyrekte de iyileşme kaydetti. Bu rakam, +33 olan piyasa tahminini biraz aştı ve Japonya’nın ekonomik balonu sırasında Ağustos 1991’den bu yana en yüksek değer oldu.

Bir BOJ yetkilisi, iyileşmenin perakendeciler, emlak geliştiricileri, inşaat firmaları ve ulaşım hizmetlerinde gözlendiğini, bunun da gelen turizmdeki artış ve fiyat artışlarından kaynaklanan kar artışlarından kaynaklandığını açıkladı.

Olumlu görünüme rağmen şirketler, küresel ekonomik belirsizlik ve sıkı iş piyasası nedeniyle artan işgücü maliyetlerinin etkisiyle önümüzdeki üç ay içinde koşulların kötüleşebileceği endişesini taşıyor.

Anket ayrıca büyük firmaların Nisan ayında başlayacak mali yılda sermaye harcamalarını bir önceki yılki %11,5’lik artışın ardından %4,0 oranında artırmayı planladıklarını ortaya koydu. İş piyasasındaki sıkılığı ölçen bir endeks yaygın işgücü açığına işaret ederek daha yaygın ücret artışları olasılığını artırdı.

Yine de, hem imalatçı hem de imalatçı olmayan küçük firmaların hissiyatı, işgücü sıkıntısı ve artan maliyetlerle karşı karşıya kaldıkları için ilk çeyrekte geriledi. Tankan anketini yorumlayan Moody’s Analytics, Japonya ekonomisinin özellikle imalatçılar arasında kırılgan göründüğünü belirtti.

Anket, ileriye dönük iyileşmeler öngörmekle birlikte, Japon mallarına yönelik zayıf küresel talebin ve Çin’in istikrarsız toparlanmasının yakın vadede büyümeyi sınırlayacağını kaydetti. Zayıf yen de ithalata bağımlı küçük ve orta ölçekli üreticiler için endişe yaratıyor.

Japonya ekonomisi bir önceki yılın son çeyreğinde yıllık bazda %0,4 büyüyerek teknik resesyondan kıl payı kurtulmuştu. Analistler, artan yaşam maliyetlerinin tüketimi etkilemesi ve otomobil fabrikalarının üretimindeki aksaklıkların sanayi üretimini etkilemesi nedeniyle bu yılın ilk çeyreğinde büyümenin sınırlı kalacağını tahmin ediyor.

Japonya ekonomisinin ılımlı bir toparlanmayı sürdürüp sürdüremeyeceğini ve BOJ’un daha fazla faiz artışına gidip gidemeyeceğini belirlemede iş sektöründeki duyarlılık ve şirketlerin harcama yapma istekliliği çok önemli olacak.

BOJ’un geçen ay negatif faiz oranlarından çıkmasının ardından, daha fazla faiz artırımı konusundaki yavaş ilerleme, dolar karşısında kısa bir süre için 34 yılın en düşük seviyesini gören yen üzerinde baskı yarattı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu