Haber

İzmit Engelsiz Yaşam Merkezi’nde durak yok

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın müjdesini verdiği “Engelsiz Yaşam Merkezleri” birer birer hayata geçiriliyor. Bu kapsamda inşaatı hızla devam eden İzmit Manisiz Yaşam Merkezi’nde kazı ve zemin güçlendirme çalışmaları tamamlandı.

 

İZMİT VE GEBZE’DE İNŞAATI YAPILIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi özel gereksinimli bireylere yönelik Manisiz Yaşam Merkezleri inşa ediyor. Bu kapsamda Gebze’de inşaatı devam eden Manisiz Yaşam Merkezi’nin ardından İzmit Manisiz Yaşam Merkezi’nin çalışmaları da yavaş yavaş devam ediyor.

 

BETON DÖKÜLDÜ

Vinsan Yerleşkesi bünyesinde eğitim ve sosyal merkez olarak değerlendirilen İzmit Manisiz Yaşam Merkezi’nde zemin güçlendirme çalışmaları gerçekleştirildi. H blok bölümünün temel betonu, kolon ve perde betonu ile döşeme betonları dökülürken, hafriyat çalışmalarının tamamlandığı F bloğun temel, perde ve kolon betonları döküldü. A bloğun temel kazısını tamamlayıp grobeton döken yüklenici firma, alt temel yalıtım çalışmalarının tamamlandığı A bloğun yalıtım koruma betonunu döktü. Merkezin temel demirleri de gruplar tarafından bağlanıyor.

 

6 BİN 176 METREKARE KAPALI ALAN

Vinsan Yerleşkesi içindeki Lastik-İş Sosyal Tesisleri üzerine inşa edilecek İzmit Manisiz Ömür Merkezi, toplam 9 bin 609 metrekare alan üzerinde 6 bin 176 metrekare kapalı alan olarak tasarlandı. Proje her türlü engelliye uygun zemin kat olarak planlandı. İşin kapsamı 913 m2 bodrum katta olup; Barınak, kazan dairesi, su deposu, elektrik ve mekanik odaları, işçi soyunma odası bulunacak. 5 bin 264 metrekarelik zemin katta idari bölüm, bekleme alanı, uygulama, eğitim ünitesi, revir, idari sorumlu ofisi, çok amaçlı salon, aile danışma ünitesi, psikoterapi ünitesi, konferans salonu, kütüphane, fotoğrafçılık, barista bulunuyor. dokuma, matbaa, kuaför, Müzik, el sanatları, mutfak ve bilişim atölyeleri, çok amaçlı eğitim salonu ve bireysel eğitim sınıfları düşünüldü.

BAĞIMSIZ YAŞAM EVİ

Ayrıca zemin katta müstakil yaşam konutu, spor salonu, hidroterapi havuzu, bay-bayan soyunma-duş alanı, depo, yemekhane, mutfak, öğretmenler odası, mescit, wc-lavabo, takviye işçi odası, depo, zihinsel engelliler odası grup, koordinatör odası, duyu bütünleme. Projede odası, otizm küme eğitim odası, otizm bireysel eğitim odası, çocuk dinlenme odası ve oyun odası planlandı. Ayrıca bireylere ve çocuklara yönelik terapi ve hobi amaçlı 875 metrekare ve 450 metrekarelik 2 adet avlu ve çocuk oyun alanı bulunmaktadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu