Haber

İnegöl Acil Toplanma Alanlarında ‘Afet Torbası’ uygulaması

BURSA (İGFA) –İnegöl Belediyesi, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin ardından 2021 yılında hazırlayıp uygulamaya koyduğu Afet Çantası uygulamasını hatırlattı.

İlçe halkı, sarsıntı sonrası toplanma alanlarının yer aldığı taşınabilir uygulamayı telefonlarına indirmeye davet edildi.

Afet Çantası uygulamasında; Afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenler ile birlikte İnançlıyım, İnançsızım ve acil durum butonu gibi birçok modül bulunmaktadır. Uygulamanın asıl amacı vatandaşlarımızın güvenliğini arttırmaktır. Örnekte yer alan “Güvendeyim” butonu ile doğal afet ve acil durumlarda internet bağlantısına ihtiyaç duymadan kayıtlı telefon numaralarına konum ve inanç bilgileri gönderilmektedir. Acil Yardım Butonu ile anında 112 Acil Servis aranabilir. Yardım Düdüğü ile birlikte acil durumlarda yüksek sesli bir düdük çalar.

TOPLANTI ALANLARI LİSTESİ UYGULAMA ÜZERİNDE DE MEVCUTTUR

Bunların dışında İnegöl Belediyesi’nin daha önceden belirlediği Acil Toplanma Alanları listesi de uygulamada yer alıyor. Aynı şekilde birçok bahiste de ilk yardım bölümü, son depremler gibi detaylı bilgiler yer almaktadır. Uygulamada şehrin tüm merkez ilçelerinin toplanma alanları listelenmiştir.

Öte yandan İnegöl Belediyesi’nin “Önce tedbir sonra kriz yönetimi” sloganıyla İnegöl Belediyesi ile birlikte yürüttüğü Doğal Afet Riski ve Eylem Planı çalışması kapsamında dış paydaşlar; AFAD, Bursa Teknik Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, İnegöl İlçe Tarım Müdürlüğü, İnegöl Belediye Meclisi, İNDAK, İHH, İTSO, Türk Kızılayı ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden uzmanların yer aldığı 11 kişilik kurul oluşturuldu. Konsey; kısa, orta ve uzun vadede yapılacak 193 maddelik eylem planını hazırladı. İnegöl ölçeğindeki “Taslak Eylem Planı Tablosu” ilgili kurumlara resmi yazı ile gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu