Haber

Güney Kore Dışişleri Bakanı: BMGK, Kuzey’in provokasyonlarına karşı aktif değil

Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Kuzey’in yasadışı provokasyonlarıyla mücadelede etkili bir varlık gösteremediğini söyledi.

Bakan Jin, Yonhap ile yaptığı röportajda Güney Kore’nin 2024-2025 dönemi için BMGK’nin daimi olmayan üyesi olarak seçilmesine dikkat çekti ve ülkesinin uluslararası sahnedeki prestijinin ve gücünün arttığı yorumunu yaptı.

BMGK’nin daimi üyeleri Çin ve Rusya’nın Pyongyang’a ek yaptırımlar uygulanmasına karşı çıktıklarına değinen Jin, örgütün “en üst karar organı” olan Konsey’in “tamamen işlemez hale geldiğini” söyledi. Kuzey’in yasadışı provokasyonları olduğunu ve bu eğilimin ülkeler arasında barış ve güvenlik adına olduğunu. Bunun “arzu edilmediğini” vurguladı.

Bakan Jin, Kuzey Kore ile diyaloğa her zaman açık olduklarını belirterek, Çin ve Rusya’yı kuzeyden gelen tehditlere karşı konsey içinde ve dışında “yapıcı bir rol” oynamaya çağırdı.

Kuzey Kore, 31 Mayıs’ta bir askeri casus uydusu fırlatmaya çalıştı; Deneme, taşıyıcı roket sistemindeki bir arıza nedeniyle başarısız olmuştu.

Fırlatma, Kuzey Kore’nin 2016’dan bu yana 6. başarısız uydu denemesi olarak kayıtlara geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu