Ekonomi

Fitch, İngiliz bankalarının kârlılığının zayıflamasını bekliyor

Fitch Ratings’in konuyla ilgili yayınladığı raporda, İngiltere’nin büyük bankalarının bu yılın üçüncü çeyreğinde yüksek faiz oranlarının da desteğiyle güçlü kârlılık elde ettiği belirtildi.

Raporda, artan faiz oranlarının bankaların net faiz marjları (NIM) üzerindeki faydalarının zirveye ulaşması ve hatta bazı bankalar için zirveden sonra gerilemesi nedeniyle söz konusu bankaların kârlılığının bir miktar azalmasının beklendiği ve kredi Bilinmeyen ekonomik görünüm ve yüksek faiz oranları dikkate alındığında değer düşüklüğü maliyetleri de artacaktır. dikkat çekildi.

Raporda, büyük bankalardaki sıkıntılı kredi faiz oranlarının üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre ciddi oranda arttığı ve üçüncü çeyrekte ortalama yüzde 2 seviyesinde gerçekleştiği belirtilirken, yüksek faiz oranları nedeniyle sıkıntılı kredi faiz oranlarının 2024 yılında daha da kötüleşmesinin beklendiği vurgulandı. Tüketicilerin kredileri geri ödeme kabiliyetini etkiler.

Raporda ayrıca finansal sıkılaştırma nedeniyle sektör genelinde mevduat hacimlerinin azalması beklenirken, likiditenin sağlam kalacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu