Haber

Finlandiya’nın İsveç’siz NATO üyelik sinyali

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store İsveç’te ortak basın toplantısı düzenledi.

Ana gündem maddesinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik sürecinin olduğu basın toplantısında konuşan Niinistö, İsveç’siz NATO üyeliğinin sinyalini verdi.

Niinistö, Finlandiya parlamentosunda 28 Şubat’ta NATO’ya üyelik süreciyle ilgili oylama yapılacağını bildirdi. “Parlamento bu kararı verecek. Macaristan ve Türkiye onaylarsa NATO üyesi olacağız”söz konusu.

“Onay Türkiye’nin elinde”

Niinistö, konuşmasının Finlandiya’nın artık NATO üyeliğini desteklemeyeceği şeklinde yorumlanmaması gerektiğinin altını çizdi. “Onay Türkiye’nin elinde. Bu süreçle ilgili bir şey yapamayız”sözlerini kullandı.

İsveç Başbakanı Finlandiya ile yakın askeri işbirliğine değindi

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ise Finlandiya ile NATO dışında çok yakın bir askeri iş birliğine sahip olduklarını ve bu nedenle NATO üyelik sürecinde yan yana olduklarını söyledi.

Öte yandan Macaristan Parlamentosu’nun önümüzdeki ay için yayınladığı takvimde, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için 6-9 Mart tarihlerinde oylama yapılacağı belirtildi. Üyelik önerileri konulu toplantının önümüzdeki hafta yapılması planlanırken, Macar milletvekilleri iki ülkenin NATO üyeliğini farklı şekilde oylayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu