Haber

DİSK’in asgari ücret talebi 13 bin 200 lira

Türkiye Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 2023 yılı asgari ücret talebini 13 bin 200 lira olarak açıkladı.

DİSK Genel Başkanı İstek Çerkezoğlu, DİSK-AR’ın Beşiktaş’taki konfederasyon merkezinde hazırladığı bilgileri gazetecilerle paylaştı.

Asgari fiyatın ortalama fiyat olduğunu unutmayan Çerkezoğlu, “Hem yüksek enflasyon, hem yoksulluk sınırı, hem gıda fiyatlarındaki artış hem de ekonomik büyüme dikkate alındığında asgari ücretin en az 13 bin 200 lira olması gerekiyor. .” söz konusu.

Çerkezoğlu, yüksek enflasyon karşısında işçi, kamu çalışanı ve emeklilerin gelirlerinin hızla erimeye devam ettiğini belirterek, “Yüksek enflasyon dağılımı ve gelir dağılımını da olumsuz etkiliyor.” terimleri kullandı.

Avrupa ülkelerinde ortalama asgari ücretle çalışan kişi sayısının yüzde 4 civarında olduğunu, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 50 civarında olduğunu belirten Çerkezoğlu, maaşlarda ciddi iyileştirmelere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Çerkezoğlu, emeklilerin maaşlarına da zam yapılması gerektiğini belirterek, “2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı Kanun öncesinde taban fiyatın altındaki emekli maaşları söz konusu değildi. Hazine tarafından ödenen takviye ile 3 bin 500 lira. En düşük emekli maaşı taban fiyattır ve tüm emekli maaşları bire bir oranında artırılmalıdır.” dedi.

Çerkezoğlu, taban fiyatın belirlenmesinde uluslararası standartlara uyulması gerektiğini, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) oranının da dikkate alınması gerektiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu