Sağlık

Çocuklarda Krup Hastalığına Dikkat

Basit Bir öksürük Önemli Rahatsızlıklara Yol Açabilir

Son devirde çocuk tabiplerine yapılan müracaatların sebeplerinden birisi de krup hastalığıdır. Mevsimsel geçişlerde sıklıkla görülen krup çocuklarda öksürüğe yol açarken nefes alamamaya kadar gidebilen ve tedavi edilmezse sıhhat açısından çok kıymetli sonuçları olan bir sıhhat problemidir. Bu bahiste ebeveynlere ihtarlarda bulunan Kağıthane Kızılay Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeliz Polat krup hastalığının süratli bir biçimde kötüleyebileceğini ve acil tıbbi yardım alınması gerektiği ikazında bulundu.

Çocuklarda Krup Hastalığı Nedir

Kağıthane Kızılay Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeliz Polat “Halk ortasında yalancı kuşpalazı, yalancı difteri olarak da bilinen Krup hastalığı 6 ay-3 yaş ortası çocuklarda sık görülen enfeksiyon kaynaklı bir üst teneffüs yolu hastalığıdır. Ana nefes borusunun girişinin şişmesi nedeniyle oluşan öksürük ve nefes darlığının olduğu teneffüs yolunun tıkanıklığıdır. Daha çok sonbahar ve kış aylarında karşılaştığımız bu hastalığın en sık sebebi virüslerdir. Çocuklarda hava yolunda oluşan ödem hava yolunun tıkanmasına sebep olabilir. Bebek ve küçük çocuklar hava yollarının daha dar olması sebebiyle önemli olarak etkilenebilmektedirler” diye konuştu.

Çocuklarda Krup Hastalığı Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Anlaşılır?

Hastalığın belirtileri hakkında bilgi veren Dr. Yeliz Polat, “Krup hastalığının en net belirtisi seslerde oluşan değişimdir. Zira Krup şişmiş ses tellerine bağlı olarak seste besbelli değişimlere sebep olmaktadır. Krup kolay bir soğuk algınlığı formunda başlamaktadır. Lakin kendine has belirtilerinin görülmesi ile soğuk algınlığı olmadığı anlaşılabilmektedir. Başka belirtileri ise şiddetli öksürük, burun akıntısı, Ateş, yutkunmada zorluk çekme, halsizlik, boğuk ses çıkması, salya akması, seste çatallaşma ve sesli nefes alma olarak görülebilir. Bu manada ebeveynlerin bu belirtileri yeterli gözlemlenmesi ve belirtilerin olması durumunda kesinlikle bir doktora başvurması gerekmektedir” dedi.

Krup Hastalığı Tedavisi

Kağıthane Kızılay Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanımı Dr. Yeliz Polat, “Öncelikle çocuğun soğuk havalarda pencere açılarak 15 dakika nefes alması sağlanmalıdır. Daha küçük çocuklarda, ağlama ile birlikte nefes darlığı artacağı için sessiz ve sakin bir ortamda sakinleştirilmesi değerlidir. Ateş olması durumunda ateş düşürücü verilmeli ve bol sıvı tüketimi sağlanmalıdır. Krup tedavisinde ilaç olarak Kortikosteroid verilerek ses tellerindeki ve soluk borusundaki ödem azaltılır. Adrenalin de buhar yolu ile nebül tedavisi olarak verilebilir. Bu halde besbelli nefes darlığı engellenmiş olur. Viral kaynaklı krup tedavisinde antibiyotik tedavisi verilmezken bakteriyel nedenli krupta antibiyotik tedaviye eklenir. Ağır seyreden bakteriyel krupta ağır bakım tedavisi gerekebilir. Tedavide çoklukla 20 dakika kadar soğuk buhar uygulaması değerlidir. Krup hastalığının tekrarlama mümkünlüğü yüksektir. Bir çocuk sık sık krup geçiriyorsa reflü yahut alerji kaynaklı sorunların araştırılması gerekmektedir. Çocuklarda erken yaşta el yıkama alışkanlığının kazandırılması ve hasta çocuklardan uzak tutulması önemlidir” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu