Haber

Çınarlar ve gençler Day Life Center’da buluştu

Karşıyaka’da yaşayan Alzheimer hastaları ve yakınlarına hizmet veren Karşıyaka Belediyesi Gündüzlü Yaşam Merkezi, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini ağırladı. Alzheimer hastası çınarlarla merkeze gelen 10. sınıf öğrencileri, sergiledikleri vals gösterisiyle göz doldurdu.

BİRLİKTE DANS ETMEK

Nesiller arası bağ ve etkileşimi artırmak ve müziğin gücünden faydalanmak amacıyla düzenlenen, Alzheimer’lı bireylerde olumlu duygular uyandıran etkinlik sayesinde yaşlılar sosyalleşme fırsatı buldu. Büyükler ve lise öğrencileri birlikte dans ederek keyifli dakikalar geçirdiler. Yetişkinlerle de sohbet eden gençler; Merkezde vakit geçirme fırsatı buldukları için mutlu olduklarını ifade etti.

“HOŞGELDİNİZ”

Bir hasta yakını, aktivite sayesinde hastaların sosyalleşme fırsatı bulduğunu belirterek, “Hastalarımız çok mutlu oldu. Unutmuş olsalar da yaşadıkları mutluluğu sağlayan, vazgeçilmez saydığımız herkese sonsuz teşekkürler, “İyi ki varsınız” dedi. Etkinliğe İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Aslı Akı, okul öğretmenleri Gonca Yavaş ve Çimen Yalçın, Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şube Başkanı Belgin Karavaş ile hasta ve yakınları katıldı.

DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi ile iş birliği içinde hizmet verdikleri merkezde Alzheimer hasta ve yakınlarının yaşam kalitesini artırıcı çalışmalar yürütmeye devam edeceklerini vurgulayarak, “ Son yıllarda görülme sıklığı giderek artan Alzheimer hastalığı, dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu hastaları sosyalleştirmek ve bazı tedavi programlarına dahil etmek gerekiyor ki onları günlük hayata dahil edebilelim. Bu alanda daha fazla hizmet verilmesi gerektiğini düşünerek geçen yıl Dünya Alzheimer Günü’nde merkezimizi açtık. Aylar içerisinde çok sayıda hasta ve yakını merkezimizden yararlanma fırsatı yakalayarak eğitim ve aktivitelerimize katıldı. İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin ziyareti de çınarlarımızı sosyalleştirmek ve gençlerimizi bilinçlendirmek açısından çok faydalı bir etkinlik oldu. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu