Haber

Bu Oldu! Kavurucu Sıcak Can Aldı: 7 Günde 80 Kişi Öldü

Türkiye ‘eyyam-ı bahur’ adı verilen sıcağın etkisiyle kavurmaya başladı. Arap Yarımadası’ndan gelen sıcak hava dalgasıyla hissedilen sıcaklığın 40 dereceyi geçmesi beklenirken, kavurucu sıcak can aldı. Temmuz ayında Fransa’da kavurucu sıcaklar nedeniyle ilk belirlemelere göre 80 kişi hayatını kaybetti.

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırma Enstitüsü (INSEE) ve Fransız Meteoroloji İdaresi’nin verilerine göre, ülkede 2050 yılına kadar her yaz 16 ila 29 gün olağanüstü sıcak geçecek.

Küresel ısınmanın da etkisiyle kavurucu sıcaklıklar artarken, bu tarih aralığında anılan bölgelerde en az 80 kişi hayatını kaybetti. İstatistiki çalışmaların tamamlanmasının ardından bu süreçte yaşanan çok sıcak hava nedeniyle ölüm sayılarında artış kaydedileceği tahmin ediliyor.

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırma Enstitüsü (INSEE) ve Fransız Meteoroloji İdaresi’nin verilerine göre, ülkede 2050 yılına kadar her yaz 16 ila 29 gün olağanüstü sıcak geçecek. Ülkede bu yaz kaydedilen “rekor sıcaklıklar” iklim değişikliği nedeniyle daha riskli hale gelecek.

En az 5 derece artması beklenen çok sıcak sıcaklıklar, Fransa’da nüfusun yüzde 80’inin yaşadığı ana kara topraklarının büyük bölümünde etkili olacak. 1976-2005 yaz aylarında ülkede kavurucu sıcaklar en fazla 16 gün iken, 2050’de bu sürenin 29 güne çıkması bekleniyor.

Özellikle Auvergne-Rhône-Alpes’te nüfusun yüzde 68’i, Bourgogne-Franche-Comtee’de yüzde 47 ve Occitanie’de yüzde 20’sinin olağandışı yüksek sıcaklıklardan etkilenmesi bekleniyor.

Brittany, Korsika, Normandiya ve Fransız Rivierası gibi kıyı bölgeleri iç bölgelere göre daha az etkilenecektir.

Geceleri yüksek sıcaklıkların devam etmesinin özellikle hassas kişilerde susuzluk ve sıcak çarpması gibi sağlık sorunlarını artırması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu