Haber

58. Türk Pediatri Kongresi Cumhuriyetin 100. Yılında Düzenlendi

Türk Pediatri Derneği tarafından düzenlenen 58. Türk Pediatri Kongresi, 9-13 Mayıs tarihleri ​​arasında KKTC’de gerçekleştirildi. Çocuk sağlığı ve hastalıklarının tartışıldığı kongrede 1.788 katılımcı ile 5 kurs ve 75 bilimsel panel gerçekleştirildi.

Türkiye’nin en eski ve köklü pediatri derneği olan Türk Pediatri Derneği 58. Ulusal Kongresi’ni 9-13 Mayıs tarihlerinde KKTC’de fiziki olarak gerçekleştirdi. Limak Deluxe Otel’de gerçekleşen ve 5 gün süren kongreye Türkiye genelinden 1.788 çocuk doktoru katıldı.

Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Haluk Cocarus, Pediatrinin son yıllarda uzmanlık alanı olarak daha az tercih edilmesinden dolayı ülkemizin pediatride kritik bir dönemden geçtiğini söyledi. Bu nedenle hayata geçirilen 58. kongre çok değerlidir. prof. Dr.  çok çalış;Cumhuriyetin 100. yılında düzenlenen kongrenin ana konusunun cumhuriyetin kazanımları ve cumhuriyetin sağlık yararları olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

“Bizim görevimiz bu kongrelerde pediatri alanındaki güncel gelişmeleri tartışarak fikir alışverişinde bulunmak ve kongre çıktılarının geniş kitlelere ulaşmasını sağlamaktır. Biz çocuk doktorlarının en büyük tutkusu, çocuklarla ilgili her konuda taraf olarak çocukların haklarını desteklemek ve sağlık sorunlarının giderilmesine katkıda bulunmak, kısacası çocukların savunuculuğunu yapmaktır. Öğretmenler olarak bu alandaki uzmanların ve asistanların sorunlarını dinliyor, analizlere nasıl ulaşacağımızı konuşuyoruz. Maalesef ülkemizde sağlık çalışanları için önemli bir can güvenliği sorunu var. Bazen sözlü ve çoğunlukla fiziksel saldırılarla karşı karşıya kalıyoruz. Ancak biz doktorlar zor kurallar altında insanlara daha sağlıklı bir yaşam sunmaya çalışıyoruz. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda yeni mezun hekimlerin pediatri, ağır bakım ve cerrahi gibi riskli alanları tercih etmediklerini görüyoruz. Şubelere olan bu azalan talep farklı sorunları da beraberinde getirmektedir. Tıp fakültelerinde uzman eğitmen ekipleri ile sorunlar çıkmaktadır. Bizim amacımız bunları dile getirmek ve bulgu analizlerine temel oluşturmaktır.” 

Deprem bölgesindeki çocukların sağlık sorunlarına ellerinden gelenin en iyisini yaparak bu bölgede yaşanan acıları dindirmeye çalıştıklarını belirten, Haluk ÇokressO devam etti:

“Ülkemizde herkesin yaptığı gibi çeşitli tıbbi malzemeleri tırlarla ilgili yerlere gönderdik. Sarsıntı bölgesinde bulunan şubelerimize destek olduk. 5 konteyneri bölgeye götürerek depremden etkilenen çocuk doktorlarına yaşam alanı sağlamaya çalıştık. Bunların yanı sıra farklı kurum ve derneklerle çalışarak beyin sarsıntısı geçiren çocuklarla ilgili bir proje hayata geçirdik. Deprem nedeniyle uzuvlarını kaybeden 800’den fazla çocuk olduğunu biliyoruz. Bu çocuklarımızın protez ve fizik tedavi imkanlarına ulaşmasını ve aynı zamanda manevi destek sağlamasını çok önemsiyoruz. Sürdürülebilir projemiz kapsamında 140 başvuru aldık. 18 çocuğun değerlendirme sürecinde 3 çocuğa protez takıldı. Bu proje bizim için çok değerli, amacımız çocukları bedenen ve ruhen sağlıklı hale getirmek. Şu an için sadece depremzedelere hizmet veren bir proje olsa da zamanla başka nedenlerle uzuvları kesilen çocuklara da hizmet vermeyi planlıyoruz. Amacımız Ar-Ge departmanı kurmak ve protez üretimi ve uygulamaları için ek birimlerden oluşan bir kadro oluşturmak” dedi. 

58. Türk Pediatri Kongresi’nde pediatride beslenmeden gastroenterolojiye, onkolojiden hematolojiye kadar çocuk sağlığı konusunda faydalı bilimsel programlar çerçevesinde kapsamlı panel ve toplantılar düzenlendi.

Çocukların beslenme alışkanlıklarının hayatlarını etkilediğine dikkat çeken Türk Pediatri Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fügen Çollu Çokuğraş;

“Çocuklarda ilk 5 yaş beslenme açısından son derece değerlidir. Çocukların ileride karşılaşacakları hastalıkları etkilemesi açısından oldukça kritiktir. Pediatri alanı diğer branşlarda olmayan bir niteliğe sahiptir. Bölümümüzün adı çocuk sağlığı ve hastalıklarıdır. Adında sağlık olan tek şube biziz. Bir yandan çocukların sağlığını korumaya çalışıyoruz, bir yandan da tedavilerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Alışılmışın en değerli yönlerinden biri ilaca erişimdir. Son dönemdeki ekonomik durum nedeniyle ilaca erişimde ciddi sıkıntılar yaşamaya başladık.” 

Beslenmenin çocukların yaşam kalitesi üzerindeki etkisine dikkat çekti.

İlaca erişimin tedavi sürecini etkilediğini söylemek Türk Pediatri Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Aktuğlu Zeybekhalbuki;

Ülkemizde ilaca ulaşamadığımız bir dönem vardı. Sonra her türlü ilacı temin edebildiğimiz ve hiçbir sıkıntı yaşamadığımız bir döneme gittik. Şimdi yine bu bahiste çok önemli sıkıntılar var. Türkiye gibi akraba evliliklerinin yaygın olduğu ülkelerde resesif genden kalıtılan hastalıklar oldukça yaygındır. Her gün yeni bir hastalık ortaya çıkıyor. Genel olarak çok yaygın hastalıklar olmasına rağmen ne yazık ki ilaçlar çok değerli. İlaçlara erişim sıkıntısı çeken hastalar için alternatifleri kullanmaya başlıyoruz ama etkilerini uzun vadede göreceğiz. söz konusu.

5 gün süren kongrede 6 farklı salonda gerçekleştirilen bilimsel panellerin yanı sıra katılımcılar, Beslenme, Yenidoğan, İnteraktif Pediatrik Acil, Pediatrik Ağır Bakım, Pediatrik Alerji/Dermatoloji Kurslarıkatılma fırsatı buldu.

Pediatri dünyası için çok değerli ve bilgilendirici olan, bilimsel programlar ve çeşitli kurslarla zenginleştirilen kongrede, Cumhuriyetin 100. yılı münasebetiyle “100. Yıl” kutlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yılında “Cumhuriyet” konulu Fotoğraf Yarışması düzenlenmiştir. Gerçekleşen yarışmada 55 fotoğraf heyet tarafından değerlendirildi ve dereceye giren fotoğraflar ödüllendirildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu